kwietnia 29, 2015

Tolerancja

      Nie lubię poruszać oklepanych tematów, które zwykle zostały opisane w każdy możliwy sposób, wszystkie wątki zostały wyczerpane i kompletnie nie mam nic do dodania. Tym razem jest inaczej. Temat ten jest dla mnie szczególny i włożyłam wiele pracy i energii w to, aby teraz móc do was napisać i pokazać się z czymś więcej niż zwykle. Także zdjęcia do notki wymagały ode mnie więcej pracy i zaangażowania niż zazwyczaj.
     Tolerancja z definicji to poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. Nie ma tam wzmianki o akceptacji, uwielbieniu czy bliższych relacjach. Prościej ujmując, aby tolerować czyjeś zachowania, nie musisz się z nimi zgadzać. Dzisiaj dokładniej chciałabym poruszyć temat orientacji, który ostatnimi czasy w Polsce jest tematem pełnym kontrowersji.
     Rozpoczynając chciałabym przytoczyć jedną z rozmów z moim kolegą. Opowiedział on historię swojej długoletniej przyjaźni z pewnym chłopcem. Po 7 latach ten oznajmił mu, że jest homoseksualistą. W tym momencie ich przyjaźń się skończyła. 
     Po tym dialogu poczułam wielką potrzebę napisania o tym publicznie. Pierwszy raz styczność z osobą innej orientacji, która śmiało się do tego przyznawała, miałam rok temu. Swoją postawą reprezentowała dojrzałość i świadomość własnego ciała i umysłu. Opowiedziała mi trochę o sobie i swoich przeżyciach- próbach samobójczych, pobiciach i depresji. Jakim trzeba być człowiekiem, aby pobić kogoś tylko i wyłącznie za inny wygląd? Dlaczego osoba czarnoskóra, która uda się do galerii handlowej, na swoim ciele czuje spojrzenia setek gapiów? 
    Jak można zmienić zdanie o bliskiej osobie po wieloletniej przyjaźni? Nie chciałabym tutaj przytaczać tych wszystkich obraźliwych słów, które usłyszałam do mojego znajomego na temat jego byłego przyjaciela. Chociaż w mojej opinii takiej osoby przyjacielem nazwać nie można. Ludzie cierpią przez swój wygląd, swoje przekonania czy religie, a przecież wiele lat temu nasz kraj był uważany za niezwykle tolerancji. Dlatego też podczas II Wojny Światowej  w naszym państwie schronienie odnalazły miliony ludności żydowskiej. 
      Nie musisz kochać drugiej osoby, jeśli nie podoba Ci się jej styl bycia, ale szanuj ją i jej prawo do bycia szczęśliwym, tak jak Ciebie szanują inne osoby.
    To chyba najgłębszy i najważniejszy jak dotąd dla mnie post, dlatego proszę o poważne komentarze i darowanie sobie tzw. spamu. Dziękuję każdemu, kto dotrwał do końca.
//Na zdjęciach Majka i Wiktoria//

60 komentarzy:

 1. Myślę, że brak tolerancji w Polsce wynika też z czegoś innego. Często mamy do czynienia w mediach z "fanatycznymi" homoseksualistami, którzy sugerują podkreślanie tego, że my jesteśmy hetero jako homofobie podczas gdy sami trąbią na okrągło o swojej orientacji... Wydaje mi się, że droga którą chcą osiągnąć tolerancje najzwyczajniej ludzi zniechęca...

  whitemisses.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, o pierścieniu do odwrotnego mocowania już mnóstwo słyszałam, jednak czy sprawdzi się przy obiektywie 18-105 mm? :) Jak uważasz? + Moim zdaniem to bardzo trudne pewnie wyznać światu, że jest się innej orientacji.. Sama kiedyś pisałam notkę o tolerancji i uważam, że to ważna kwestia w naszym życiu :) Pozdrawiam, WWW.POLINSKA.BLOGSPOT.COM

  OdpowiedzUsuń
 3. Tolerancja to trudny temat. Sądzę, że postąpiłabym podobnie jak Twój znajomy, ale na krótko. Nie potrafiłabym ot tak zerwać taką długą znajomość ;)

  NOWY POST NA FABRYCE MIĘTY, POKLIKASZ? :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Tolerancja to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu ;) powinniśmy szanować odmienne poglądy, czy chociaż orientację
  adgam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Staram się szanować WSZYSTKICH LUDZI, ale nie zawsze to wychodzi. :/
  poleksandra.blogspot.com KLIK

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post i piękne zdjęcia :) Tolerancja w naszych czasach po prostu gdzieś zanika :/
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo że temat dość oklepany to fajnie, że wyraziłaś swoje zdanie o tolerancji. Ja w zupełności się z Tobą zgadzam, nigdy nie rozumiem osób którzy nie szanują innych tylko ze względu na odmienną religię, orientację czy też kolor skóry. Świetne zdjęcia! :)

  Pozdrawiam, MAJA-RUSEK.BLOGSPOT.COM.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja się staram akceptować wszystkich..
  Pozdrawiam cieplutko :*
  angelika-ka.blogspot.com- klik :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja akceptuję wszystkich, bez względu na ich kolor skóry czy orientację seksualną. Każdy jest człowiekiem i zasługuje na szacunek :)
  PS. Te różyczki na zdjęciach są takie piękne ;3

  OdpowiedzUsuń
 10. też chciałam opisać ten temat u siebie, ponieważ mam z nią bliski kontakt. Związek dwóch dorołych osób tej samej płci, którzy są ze sobą juz 10 lat i wcale nie są tak zniewieściali jak czasami widzimy. Znam też dwóch braci, którzy o swojej orientacji wiedzieli już od dziecinstwa. Mieszkają w Niemczech i nie narzekają na brak tolerancji

  OdpowiedzUsuń
 11. ja to akurat jestem tolerancyjną osóbką, tym bardziej, że teraz strasznie mi się podoba chłopak zupełnie z innego świata niż ja :)

  www.sali-pno.blogspot.com
  ☻☻Snapchat: Saliblog

  OdpowiedzUsuń
 12. To przykre, że niektórzy ludzie czują taką ogromną niechęć do homoseksualistów. Przecież oni też mają prawo do życia.
  Podziwiam ich, bo tak naprawdę doświadczają wiele cierpienia w swoim życiu ze względu na to, że inni nie potrafią tego zaakceptować, a nawet padają tu mocne określenia, których nawet nie użyję. Smutne, ale niestety prawdziwe. Nie wiadomo, czy niektórzy zmienią swoją postawę wobec osób o orientacji homoseksualnej. Swoją drogą, dobrze, że poruszyłaś ten temat, może do tych, którzy nie chcą zaakceptować homoseksualistów dotrze w końcu, że to też ludzie, którzy są szczęśliwi i mają prawo by żyć :)
  A zdjęcia świetne :)
  mój blog-klik :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakby zaczynają mieć paranoję odnośnie rzeczy i ludzi, którzy się od nich różnią lub podążają innymi ścieżkami. Powoli zatracają się w tej nietolerancji i zaczynają atakować wszystkich i wszystko co ich otacza - tak od zachcianki. Czasami miałabym ochotę stworzyć 'bakterię', która zaraziłaby wszystkich ludzi choć odrobiną empatii. Zamiast coś tworzyć (więzi z innymi ludźmi, społeczeństwo) to niszczą coś na co inni zapracowali swoimi hejtami, wytykaniem palców i nienawiścią. Nie są świadomi tego, że inna jednostka ma uczucia, a gdy sami zostaną zranieni włącza im się bariera ochronna (agresja). Głupota, głupota, głupota! Ogarnijcie się ludzie!

  oczyoutsidera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytalam wszystko:)
  Ja styczności nie miałam z osobą o innej orientacji seksualnej, ale myślę, że zareagowałabym dosyć zwyczajnie. To samo, co do innych narodów, czarnoskórych czy chociażby osób które ubierają się 'inaczej'. Nic takiego mi nie przeszkadza i innym tez nie powinno.

  http://feel-that-moments.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie wiem jak można nie tolerować czarnoskórych. Człowiek taki sam jak my!
  http://agataweranika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety nie każdy potrafi być tolerancyjnym. Codziennie się o tym przekonuję. :/

  Wróciłam do blogowania, więc zapraszam do siebie! :) Miło będzie, gdy skomentujesz lub zaobserwujesz, jeśli Ci się spodoba. :)
  alexandrak-blog.blogspot.com
  OdpowiedzUsuń
 17. Tolerancja to chyba coś co naszemu krajowi brakuję. Wielu jest ludzi, którzy są faktycznie tolerancyjni, ale jest ich garstka w porównaniu do tych, którzy nie oszczędzają innemu człowiekowi (różniącemu się wyglądem, pochodzeniem czy orientacją) głupich docinek, czasami bijatyk, wyzwisk, przemocy, to chore i przeraża mnie to w jakim tempie to się nasila. Każdy ma prawo robić ze swoim życiem co chce, ma wolność słowa i wyrażania poglądów, tolerujmy to, nie musimy tego podzielać, akceptować, po prostu tolerujmy i nic więcej.
  Świetny post i świetne zdjęcia, lubię takie posty, nawet bardzo! :)
  Ps. Przepraszam za długi komentarz, trochę się rozpisałam hah :)

  Pozdrawiam!
  wdrodzepomarzeniaa.blogspot.com - kliik!

  OdpowiedzUsuń
 18. Zdziwiło mnie zachowanie twojego kolegi. Po 7 latach takie coś ? Absurd ;) Każdy jest inny i ma prawo być odmienny , przecież tyle mówi się teraz o tym,że człowiek jest wyjątkową istotą. Tolerancja niestety zanika w ostatnich czasach ,ale miejmy nadzieję,że to się zmieni ;)

  http://przyszlosczapisanawterazniejszosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie przeszkadzają mi osoby innej orientacji. Każdy ma prawo do miłości.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawe ujęcia na zdjęciach i wartościowy temat. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jestem u Ciebie pierwszy raz, ale zamierzam zostać na dłużej (już obserwuję:)
  Poruszyłąś bardzo ważny temat w bardzo fajny sposób, przytaczając przykłądy, a to wszystko urozmaiciłaś ciekawymi ujęciami, na któe bym nei wpadła.
  Musze oddać jeszcze, że design strony meeega mi się podoba :')

  Pozdrawiam
  byjovita.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja staram się być osobą tolerancyjną, bo wiem, że od innych oczekuję tego samego wobec mnie :)
  roxanne-writes.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Zawsze trzeba szanowań drugą osobę! też mam dobrego znajomego który po roku czas powiedział wszystkim o swojej orientacji chyba nie było osoby która miałaby z tym problem. Czasy sie zmieniają i rzadko i już nie tak często tacy ludzie sa prześladowani :)
  świetne zdjęcia !


  www.kiercia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny post najbardziej spodobało mi się że zauważyłaś że nie trzeba przecież zgadzać się z poglądami innych tylko je uszanować , ja zawsze miałam zdanie że każdy niech żyje po swojemu bo każdy ma do tego prawo nie można komuś kazać robić coś bo nam się tak nie podoba to niedorzeczne ,ale jak jeszcze jest dużo ludzi na świecie którzy tego nie rozumieją ,wydaję się że świat poszedł do przodu że jest cywilizacja tyle szkół i mądrych ludzi wokół nas , a mimo wszystko nadal istnieją takie zaściankowe poglądy które niszczą innym życie .
  Pozdrawiam Cię serdecznie na pewno częściej będę tu zaglądać :)
  http://polinapaola.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja jestem osobą tolerancyjną. Mam też kilku znajomych, którzy są homo, ale nie przeszkadza mi to.
  Ładne zdjęcia! :)
  www.ala--blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Najważniejszy jest szacunek względem drugiej osoby. Przecież nie musimy kogoś lubić, nie musi nam się podobać jego styl życia, czy ubierania i osobiste poglądy. Ważne abyśmy szanowali ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 27. Cudny post! W końcu ktoś jasno wytłumaczył, o co chodzi w tolerancji, bo rzadko znajduje się to w innych notkach na ten temat. Może dzięki temu ktoś zrozumie swój błąd?
  http://czlowiek-zelazko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 28. wow, poruszyłaś ten temat w bardzo dojrzały i, przedtem, niespotykany przeze mnie na innych blogach sposób :)
  no i oczywiście się z Tobą zgadzam + obserwuję!

  LA DECADENCE

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo dobrze, że poruszyłaś taki temat, bardzo dojrzale napisany post i w pełni się z Tobą zgadzam!
  Zdjęcia - idealnie dobrane do tematu! <3
  mybeautifuleveryday.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. bardzo fajny blog !
  obserwuję i pozdrawiaaam :))
  zajrzyj

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja jestem tolerancyjna dla wszystkich,inny nie znaczy gorszy.♥ katie-about-katie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja jestem tolerancyjna, jednak gorzej jest u mnie z tolerancją do osób nietolerancyjnych xd.
  roxannee-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja staram się być jak najbardziej tolerancyjna
  ale przyznam szczerze że nie zawsze mi to wychodzi :(  KLIK♥

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja zawsze staram się być tolerancyjna, wiadomo, nie zawsze wychodzi, ale się staram. :)

  Mój blog - klik

  OdpowiedzUsuń
 35. Co z konkursem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warunek dot. liczby uczestnikow nie został spelniony, wiec jest odwołany :/

   Usuń
 36. Tak szczerze to parę lat temu sama na własnej skórze przeżyłam podobną sytuację. Młodość ma swoje prawa i tak wyszło, że byłam w bliższych kontaktach z dziewczyną, niestety moja wtedy najlepsza przyjaciółka tego nie zrozumiała i zaczęła mnie unikać aż w końcu straciłyśmy całkiem kontakt. Przykre choć prawdziwe. Sama staram się być bardzo tolerancyjna, wszystko da się zrozumieć, nawet jeśli do czegoś nie jestem przekonana to nie pokazuje tego, nie chce komuś robić przykrości..

  pozdrawiam paastelsweater.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 37. Jestem tolerancyjna i jestem w stanie zrozumieć każdą "inność" człowieka ;)
  http://przyszopceuszatych.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 38. To najpiękniejszy post o tolerancji jaki kiedykolwiek przeczytałam, naprawdę. Fajnie, że napisałaś to na swoich własnych doświadczeniach.
  Nie rozumiem jak można porzucić tak bliską osobę po tylu latach tylko z powodu innej orientacji. Może tego nie popieram, ale jeśli ktoś się z tym urodził, to toleruję to w 100%. Nawet gdybym chciała się od takiej osoby odsunąć, nie umiałabym.
  Naprawdę piękny post :)

  justsayhei.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 39. Zdjęcia są wprost genialne, idealnie oddają tematykę posta, będąc jednocześnie subtelnym i delikatnym symbolem.
  Post sam w sobie też jest świetny - nie czytałam niczego, co ujęłoby to równie fantastycznie jak Twój post.
  Mnie osobiście najbardziej denerwują zachowania typu: "jestem tolerancyjny/a, ale niech nie pokazują się publicznie". Nawet nie będę tego komentować, bo brak mi słów. Co do samej kwestii tolerancji - uważam, że jeśli taka osoba nie robi nikomu w ten sposób krzywdy - a przecież nie robi - i będzie dzięki temu szczęśliwa, nie należy wtrącać się do jej życia i być człowiekiem tolerancyjnym.

  niecoironicznie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 40. Świetny post i świetne zdjęcia. Ja się staram być tolerancyjna dla wszystkich. Pozdrawiam jusinx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 41. Nietolerancja zwykle pojawia się w srodowisku niewykształconym, w miejscu gdzie lubię zatrzymali się w pewnej rzeczywistości i jak ktoś chce wprowadzić coś nowego, napotyka wiele przeciwności.


  WHITEZUZ - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 42. Ja także nie lubię poruszać oklepanych tematów. Bardzo dobrze rozwinęłaś akurat ten, miło sie czytało. ;)
  Pozdrawiam
  kinga-kiniaaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 43. Zdjęcia idealnie wpasowują się w temat wpisu- który swoją drogą jest bardzo dokładnie przez Ciebie przemyślany i zaplanowany! Bardzo podoba mi się to co napisałaś, brawo! :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Świetny blog! Podba mi sie tu wszystko, Twój sposób pisania,zdjęcia , desing. Jestem tu po raz pierwszy i na pewno nie ostatni. :)

  W miarę możliwości zajrzyj do mnie, bedzie mi bardzo miło. :*

  http://fashion-is-on.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 45. Poruszyłaś bardzo ważńy temat i uważam, że ta notka jest naprawdę świetne. Każdy człowiek zasługuje na szacunek.
  :)

  nasz blog

  OdpowiedzUsuń
 46. Nie rozumiem i raczej NIGDY nie zrozumiem jak można być nietolerancyjnym.. Przecież to nie wina tych ludzi że są innej orientacji lub mają inny kolor skóry.. Nie wiem jak w innych krajach, ale Polska pod względe toleracjni to teraz totalne dno.
  ♥ Mój blog - jeśli Ci się spodoba - zaobserwuj ♥

  OdpowiedzUsuń
 47. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 48. Ten brak tolerancji jest przerażający, czy ten chłopak zmienił się przez to że jest homoseksualistą? No nie, przecież to ten sam człowiek.... Brawa dla "przyjaciela", przynajmniej widać, że nim nie był ;)
  izilleys.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 49. temat niby oklepany, ale bardzo ważny
  świetny blog
  http://onlystupidkid.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 50. Ja jestem osobą tolerancyjną. Szanuję osobę odmienną niż ja.
  Lecz są takie osoby, które ich nie szanują i w różny sposób dogryzają im.
  Pozdrawiam.
  http://nataa-natkaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 51. nie rozumiem nie których ludzi, jak mogą kogoś inaczej traktować przez to że jest inny niż wszyscy?

  Pozdrawiamy cieplutko
  ♡✿ Twins Life. (klik)✿♡

  OdpowiedzUsuń
 52. Mnie również irytuje, to, że świat jest mało tolerancyjny. Jeśli jest ktoś inny, czy ze względu na pochodzenie, czy orientację, to od razu musi być gorszy, a nie prawda, ponieważ jest wyjątkowy. Mam nadzieję, że ludzie w przyszłości nauczą się tego, aby nie oceniać innych po okładce i zmienią swoje podejście do pewnych spraw. Post bardzo mi się spodobał, aż poczułam ogromną chęć wypowiedzenia się na ten temat ;)

  blackimpianto.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 53. w pełni się z Tobą zgadzam!

  OdpowiedzUsuń
 54. Brak tolerancji to jedna z najgorszych rzeczy. Człowiek nie tolerancyjny= człowiek bezwartościowy. Takie jest moje zdanie. Nie rozumiem też jak można zakończyć przyjaźń tylko ze względu na orientacje drugiej osoby. Zdjęcia jednak bardzo fajne ♥

  Zapraszam do mnie :)
  http://mundzia16.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 55. Nie lubię słowa tolerancja. Sprowadza się ono do tego właśnie "oklepanego" tematu, o którym dyskutuje się teraz przy każdej możliwej okazji. Tu nie potrzeba wyszukanych formułek, czy przykładów zachowań, bo wszystko sprowadza się do zwyczajnej akceptacji i poszanowania dla drugiego człowieka. Kompletnie nie interesuje mnie, kogo kocha druga osoba, jaki ma kolor skóry, czy w co wierzy. Interesuje mnie to, czy jest zwyczajnie dobrym człowiekiem. Wydaje mi się, że my zbyt długo nie mieliśmy do czynienia z odmiennością w ogóle. Nie chodzi tu już tylko o odmienną orientację. Przez fakt, że przez pół wieku ludzie nie mieli zbyt wiele okazji, żeby "pooglądać sobie czarnoskórego" teraz mamy efekt, jaki mamy, czyli mowę nienawiści na każdym możliwym kroku. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak to zamknięcie, czy odseparowanie naszego kraju zmieniło mentalność ludzi, nawet tych żyjących współcześnie.

  OdpowiedzUsuń

♡dziękuje za każdy komentarz, bardzo mnie to motywuje :*
♡zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno go odwiedzę ^^
♡jeśli Twój blog mi się spodoba, zaobserwuję :*