czerwca 03, 2014

Too difficult to understand

Nie jestem pewna, czy ktoś kiedyś poruszał ten temat. Sama się w każdym razie nigdy z tym nie spotkałam. Jestem prawdziwą kinomaniaczką. W ciągu dnia potrafię obejrzeć kilka filmów, zwłaszcza, gdy mam taki typowo leniwy dzień w domu. Szczerze powiedziawszy mam wrażenie, że obejrzałam wszystkie filmy z interesujących mnie gatunków.

Jestem osobą, która o dziwo, lubi polskie kino. Fakt, dużo jest filmów typowo komercyjnych nastawionych na czysty zysk, bez konkretnej fabuły, ale jest też dużo dobrych filmów. Jest jeszcze trzecia "grupa". Należą do niej dzieła, który miały świetny scenariusz lub pomysł na niego był bardzo ciekawy, ale nie został dobrze zrealizowany.

Właśnie na tej grupie filmów chciałabym się skupić- tych niedocenianych, a czasem szykanowanych przez polaków, ze względu na ich treść. Nie mam zamiaru opisywać tysiąca polskich filmów, zajęłoby to zbyt dużo czasu, a post stałby się bardzo nudny. Dzisiaj skupie się na trójce, a jeśli post się spodoba, być może stworzę taką serię.
1. Pierwszy z nich to znane pewnie wam wszystkim Galerianki. Wątpię, że jest tu chociaż jedna osoba, która nie oglądała tego filmu. Było o nim bardzo głośno, ponieważ filmy jest bardzo kontrowersyjny. Niestety nie spotkał się raczej z pozytywnymi opiniami. Dlaczego? Prawdopodobnie przez sposób, w jaki zostały ukazany te dziewczyny oraz "teksty", które nie mają miejsca na porządku światła dziennego. Ja osobiście uważam, że pomysł na film był bardzo dobry. Warto ukazać, jakie sytuacje mają miejsce, również w Polsce, które dotyczą głownie młodzieży. Przede wszystkim warto pokazywać go nastolatkom, aby ich ustrzec przed popełnianiem podobnych błędów. Trzeba zauważyć, że każda z bohaterek żyje w biednej rodzinie. Nie mają pieniędzy na ubrania czy telefon. Zastanów się, jak wyglądałaby twoja psychika, gdybyś żyła w podobnej rodzinie?2. Film drugi jest reżyserii tej samej pani -Kasi Rosłaniec. Nie wiem, czy to leży w jej naturze, że również produkcja bejbi blues okazała się kompletnym niewypałem. Muszę przyznać, że bardzo lubię filmy o tematyce młodzieżowej, dlatego chętnie wybrałam się na ten seans do kina. Co zobaczyłam? Bardzo trudny film o dziewczynie, która była typową wpadką. Nie była chciana przez jej matkę, czuła się niekochana. Dlatego zdecydowała się na dziecko - chciała mieć kogoś, kogo może pokochać i kto będzie kochał ją tak samo mocno. Niestety nie traktowała Antosia jak swojego syna, traktowała go jak zabawkę, którą można odstawić na szafkę, gdy się znudzi lub którą można odłożyć, gdy będzie przeszkadzać. Problemem była jej niedojrzałość i pragnienie miłości.3. Trzecim filmem, którym chciałabym opowiedzieć jest Big Love. W przeciwieństwie do jego poprzedników, film ten został lepiej odebrany, mimo to, przez większość nie jest nadal rozumiany. Film opowiada o miłości. Miłości dość nietypowej, tzw. big love. Para poznała się, gdy główna bohaterka miała 15 lat. Bohater był od niej starszy. Już pierwsze minuty filmu są bardzo kontrowersyjne. W końcu bohaterka postanawia wprowadzić się do swojego chłopaka. Muszę przyznać, że ich miłość była bardzo namiętna, jednak do pewnego czasu. Jak w każdym związku, zaczęło się psuć - do uczucia doszła przemoc (może nie jakaś bardzo drastyczna, ale kto oglądał wie, że tak mężczyzna nie powinien traktować swojej kobiety). Jednak mimo wszystko kochali się, nie potrafili bez siebie żyć, ale nie potrafili też żyć ze sobą.

Podsumowując uważam, że polskie kino jest niedoceniane. Jest wiele świetnych pomysłów i wizji reżyserów, które nie zostały przedstawione w sposób odpowiedni dla przeciętnego widza. Zwłaszcza, że Polacy są- trzeba to przyznać- nietolerancyjni.

2 komentarze:

  1. oglądałam wszystkie z tych filmów i są ciekawe, polecam :)
    A najlepszy bejbi blues <3
    dorey-doorey.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. oglądałam tylko galerianki, nie jest to film który można oglądać kilka razy, ale podobał mi się i nie załuję czasu, który poświęciłam dla niego ;) pozdrawiam, obserwujemy? :)

    OdpowiedzUsuń

♡dziękuje za każdy komentarz, bardzo mnie to motywuje :*
♡zostaw w komentarzu adres swojego bloga, na pewno go odwiedzę ^^
♡jeśli Twój blog mi się spodoba, zaobserwuję :*